Toplam Mini Forum: 11 - Toplam Mini Forum Yanıt: 2
Mesaj yazabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.
11. Celal ABAY

Teller normal koşullarda, ev kullanıcısı olarak söylemem gerekirse, 1-2 haftada (ilk 3 tel) kararıyor ve tonu tam olarak oturuyor. Akabinde uzun süre tonunu koruyup çalım rahatlığını kaybetmiyor.

Bu Yorum Doğru Mu?

Evet : 3        Hayır : 3

10. cK

Bazı arkadaşlar ernie ball teller için dayanıksız çabuk paslanıyor, tonu şöyle oluyor böyle oluyor diyorlar. Bu yıl elektroda 5. yılım oldu ve ilk yıl hariç (tellerin hepsini neredeyse denedim ilk yılda) 4 yıldır ernie ball kullanıyorum, daha bu kadar uzun dayanan ve eskidikçe ton veren bir tel görmedim elixir de dahil. Ayda aktif 6 sahne alıyorum ve provalardan bahsetmiyorum bile.. 2 ayda bir bazen 3 ayda bir değiştiriyorum-->(tabi gitarınıza iyi bakmalı sık sık -2 günde 1 defa gibi- kontrollerini ve temizliğini yapmak kaydıyla). classic, alternatif, pop rock, funk, blues gibi türlerde performans veriyoruz. 2.5 yılda daha sadece 3 defa sahnede telim koptu. Bireysel olarak ise metal ve türleri, blues ve hard rock gitarlarına çalışmayı seviyorum. Bir arkadaşımızın dediği gibi drop D tuning için ideal bir teldir. Benim sap ve entonasyon ayarlarım hep bu teli kullandığım için ani sıcaklık değişimleri hariç asla salmaz kendini tel değiştiririm ve cuk diye oturur. sevgiler...

Bu Yorum Doğru Mu?

Evet : 1        Hayır : 7

9. Caseullah

Çok dayanıksız teller ayrıca çok sık gitarı elime alıyorum.. 4 takım kullandım. Her takım, kimi 1 ay, kimi 2 ayda her bakımdan bitti resmen. Ellerim terlemiyor ayrıca!. Teller dandik olay bu. Şimdi dean markley blue steel 2554 09-46 lık setini kullanıyorum 6 aydır. Teller karardı lakin ton kaybı yok. Dean markley tavsiye ederim..

Bu Yorum Doğru Mu?

Evet : 2        Hayır : 11

Celal ABAY

Bu tellerin kimi 1 ay kimi 2 ay demişsiniz. Bir takım teli ne kadar kullanmayı düşünüyorsunuz merak ettim ?

Caseullah
8 yil olmus ama:).. Sorunuzu absurt buldum.. 1 aydan fazla dayanmasi gerekli tabi.. 1 Siz ne kadar kullaniyordunuz ben merak ettim simdi? 2 haftada bir tel mi degisiyordunuz yani? Bir seferde 10 takim aliyorum. Her paket farkli tepki veriyor, anlatmak istedigim buydu o zaman:)
8. Caseullah

09 tel alırken sadece "09" olarak anılmaz tel numarası!!..09-42 veya 09-46 vb.. şekilde anılır teller, ona görede alınır. Tremolo neden yükseldi? Numaralara bakarsan "09-42" de 09-11-16-26-32-42 şeklinde, "09-46" da 9-11-16-26-36-46 diye gidiyor. Ne demek yani? 09-46 daki sargılı teller, 09-42 lik sete göre daha kalın bu da gülü seven dikenine katlanır misali tremolo, entonasyon vb.. ayarlarını değiştireceğin anlamına gelir..

Bu Yorum Doğru Mu?

Evet : 8        Hayır : 3

7. A. D.

Arkadaşlar bu takımı ben de kullanıyorum daha çok metal müzik türüne yatkındır. Drop D akord düzeninde kullanılır. Standart akortta köprüyü yükseltir, arkadaşların yaptıgı hatalara düşmeyelim bence iyi bir set fakat akord düzenine alışkın olmayanlar tekrar gözden geçirmeliler.

Bu Yorum Doğru Mu?

Evet : 4        Hayır : 11