×

Alacağım gitarda ne gibi kontroller yapılıyor?

Sitemizde gördüğünüz en uygun fiyatlı gitardan en pahalı gitara kadar tüm gitarlar kontrolden geçer.

Nedir bu kontroller?

1- Kozmetik
İlk bakılan, kozmetik kontrollerdir. Boyası, cilası ek yerleri vb. tüm görsel bakımdır. Bu kontrolü, son test'i yapacak kişiden farklı bir kişi yapmaktadır. Herhangi bir problem tespit edilmesi durumunda, özel stokta varsa yenisi kontrolden geçerek, son testi' yapacak kişiye sunulur. Özel stoklarda olmayan bir gitarsa, ertesi iş günü yenisi temin edilerek, test uygulamaları yeniden başlatılır. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında, tarafımızca bilgilendirilirsiniz.

Neler baz alınır?

Yeni başlangıç gitarlarındaki işçilikten kaynaklanan kozmetik görünümler sorun olarak değerlendirilmez. Gitarın çalımına etki edecek faktörler elbetteki sorun olarak değerlendirilir ve hemen hergün 1. kontrole takılıp distribütör firmaya değişime giden 1-2 gitar olur. Bu yüzden distribütör firmalar tarafından pek sevilmediğimizi de gururla söyleyebiliriz. :)

İkinci ve detaylı test yapacak kişi, kozmetik kontrolleri tekrar yapar.

2- Akort Mekanizması

Tüm gitarlar akort edilir ve ayarların yerinde olup olmadığını anlamak için bu gereklidir. Akort yapılırken de, akort mekanizması test edilmiş olur.

3- Köprü-Sap-Tel Yüksekliği
Akort sonrasında ilk bakılan ayarlardır. Genelde belli markalarda optimizasyon iyi yapılsa da farklı partilerde veya aynı gitarın ertesi günü gelen aynı modelde, iyi bir ayar yakalamak mümkün olmayabiliyor. Akort işlemi yapıldıktan sonra, köprünün gövdeye paralel olması için gövdeye vidaya bağlı yaylar ayarlanır. Sap ayarı kontrol edilir, içbükey veya dışbükey durumlarda müdahale edilir. Oran verecek olursak 10 gitardan yalnızca 1 tanesinde sap ayarına gerek duyulur. Tel yüksekliği ayar gerektiriyorsa müdahale edilir. Bunların tümü, gitar kaç perdeliyse çalınarak test edilmektedir. Tüm tellerde kromatik geçiş yapılarak, olası sorun tespit edilmeye çalışılır. Gitarın fiyatına bakılmaksızın, tüm perdelere basıldığına emin olabilirsiniz.

Entonasyon ayarı sıfır tellerle yapılması gereken bir işlem olduğundan, entonasyon ayarına bakılmaz. Ancak abartı bir durum söz konusu olduğunda kontrol insiyatif dahilinde yapılır. Entonasyon ayarı kolayca yapılacak bir uygulamadır ve bu konuda internet ortamında döküman veya video anlatım bulabilirsiniz.

Akustik ve Klasik gitarlarda, üretici firmalar tel yüksekliğini, normalden yüksek tutabilmektedir. Elektro gitar veya bas gitarda olduğu gibi mekanik bir ayar olmadığından, alt eşik bazı gitaristlere yüksek gelebilir. Aldığınız gitarın tel yüksekliği size fazla gelirse, basit bir uygulama ile tel yüksekliğini düşürebilirsiniz. Herhangi bir nalbur dükkanından kolaylıkla bulabileceğiniz, farklı kalınlıklardaki zımpara ile, alt eşiği düşüreceğiniz seviye kadar işaretleyerek, biraz sabırla çalışarak istediğiniz tel yüksekliğine düşürebilirsiniz.

Tel yüksekliğinin düşük olması durumunda da sizi rahatsız edecek cızlamalar olabilir, eşiğin altına yükseltici bir parça koyarak bu sorunu da çözebilirsiniz.

4- Elektronik Donanım
Ses, ton, manyetik seçme anahtarı, coiltap, manyetikler, EQ daki tüm kontroller varsa dahili akort aleti vb. tüm elektronik donanım test edilir.

- Benim aldığım gitar çok üst model test etmeyin!

derseniz, yine de test ediyoruz.

"Japon Ibanez, American Fender" bir çok gitaristin, bu marka ve bu fiyattaki gitarda sorun olmaz diyeceği gitarlarda dahi sorun tespiti firmamız tarafından yapılmıştır ve bu ön testler sayesinde, gitarı teslim aldığınızda kötü sürprizle karşılaşmanızı önlemeye çalıştığımızı bilmenizi isteriz.