×
Müzik Fiziği
4

Müzik Fiziği Kitap Ayhan Zeren

1908

45,00 TL

43,65 TL nakit fiyatı

Peşin fiyatına taksit fırsatları için tıklayınız
  • En geç 8 Mart Pazartesi günü kargoya verilecektir.

Müziğin her safhası sıkı sıkıya fiziğe bağlıdır. Bu nedenle, iyi bir müzikçinin müziğin fiziksel temellerine yüzeysel de olsa aşina olması zorunludur. Ne yazık ki, müzik eğitim kurumlarında bu konu üzerinde yeterince durulmamaktadır. Kuşkusuz, bu durumun bir nedeni de, Türkçe'de kaynak niteliğinde bir kitabın bugüne kadar yayınlanmamış olmasıdır.

Prof. Dr. Ayhan Zeren'in "Müzik Fiziği" adlı kitabı, işte bu temel eksikliği gidermek amacıyla hazırlanmıştır. Konular basitten karmaşığa, sesler, sesin iletildiği ortam ve işitme sistemimizde algılanma sırasıyla ele alınmış, okuyucunun konuları daha rahat kavrayabilmesine yardımcı olmak üzere, konunun sonlarına özetleyici sorular eklenmiştir.

Kitaptan Bir Bölüm

Müziğin her safhası çok temelli bir şekilde sıkı sıkıya fiziğe bağlıdır. Böyle olduğu için, eksiksiz bir müzikçinin müziğin fiziksel temellerine yüzeysel olarak da olsa aşina olmasının bir zorunluluk olduğunu söyleyebiliyoruz. Ama ne yazık ki yurdumuzda bu zorunluluğa yeterince önem verilmiyor. Müzikçiler büyük bir çoğunlukla mesleklerini fiziğin varlığının farkında bile olmadan sürdürüyorlar. Yani herşey fiziksiz de olabiliyormuş gibi görülüyor. Böyle düşünülünce de üniversitelerin bünyesinde müzikçi yetiştiren kurumlarda bile fizikle ilgili bir şeyler öğretmeye gerek duyulmayabiliyor.

Fiziğin müzik bakımından taşıdığı önemin yeterince anlaşılmamasının başta gelen nedenlerinden birinin bu önemi açıklıkla gözler önüne seren Türkçe yazılmış bir kitabın bulunmaması olduğuna inanıyorum. Böyle bir kaynak el altında bulunsa ve müzikçiler merak ettikleri konuları arada sırada buradan okuyabilselerdi fiziğe karşı duydukları ilgi çok daha fazla olabilirdi. Bu konular gerçekten çok çekici ve heyecanlandırıcıdır. Bunlarla ilgilenen müzikçi önünde yepyeni ufuklar açıldığını görür. Olaylara daha geniş bir açıdan bakabilir ve değerlendirmeleri de çok daha isabetli olur.

Türkçe
351 sayfa -- 3. Hamur -- Ciltsiz -- 16 x 23 cm
İstanbul, 1997
ISBN: 9757652466
351 s., 2. Basım

Çok Satanlar