Garanti ve İade

Sattığınız ürünlerin garantisi var mı?

MyDukkan.com'un sattığı tüm ürünler orijinal ve aksi belirtilmedikçe en az 1 yıl üretici firma veya distribütör tarafından garantilidir.

Siparişim eksik çıktı, ne yapmalıyım?

Siparişler, kargoya verilmeden önce son kez kontrol edilir ve eksiksiz olarak kargoya verilir. Eğer siparişinizin eksik olduğunu düşünüyorsanız; kargo yetkilisinin yanında paketi açıp zabıt tutturunuz. Durumu sipariş numaranız ile Müşteri Temsilcisi ile iletişime geçiniz. Unutmayın, imza atarak ürünü teslim aldığınızda; kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılırsınız...

Ürünüm kargo sırasında hasar görmüş, ne yapmalıyım?

Ürünü teslim alırken paketi açınız ve içindekileri kontrol ediniz. Eğer ürünün zarar gördüğünü düşünüyorsanız, lütfen kargo yetkilisine zabıt tutturup ürünü teslim almayınız ve Müşteri Temsilcisi ile sipariş numaranızla birlikte iletişime geçiniz. Unutmayın, imza atarak ürünü teslim aldığınızda; kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiğini kabul etmiş sayılırsınız...

Ürünü iade etmek istiyorum, nasıl bir prosedür izlemeliyim?

Satın almış olduğunuz bir ürünü sekiz (8) iş günü içinde iade edebilirsiniz. İade edilecek ürünün kesinlikle kullanılmamış olması, ticari vasıflarını yitirmemiş olması, ambalaj ve içeriklerinin tam olması gerekmektedir. Müşteri, ürünü teslim aldığı gibi iade etmekle yükümlüdür. Böyle bir durumda, iade isteğinizi belirken formu doldurup, ürün ve faturanızı firmamıza kargo ile gönderebilirsiniz. Gerekli incelemeler yapılıp iadesinde kusur olmadığı birimlerimizce onaylandıktan sonra, 1 hafta içinde ürün ücreti hesabınıza veya kredi kartınıza geri yatacaktır. Bu işlemler sırasında oluşacak kargo ücretleri müşteriden kesilecektir. MyDukkan®; üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumları tespit ettiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilememesi halinde ürünü iade almayacak ve bedelini iade etmeyecektir... İade ayrıntıları için tıklayınız.

Gönderdiğiniz ürün defolu çıktı - arızalandı, ne yapmalıyım?

Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalarda, arıza formu doldurup ürünü bize gönderebilirsiniz.

Kulanıcı hataları dışında arızalı veya defolu çıkan ürünlerin, geri iade veya ürün değişiminde kargo ücreti tarafımızca karşılanır. Kargoyu karşı ödemeli olarak Yurtiçi Kargo firmasıyla göndermelisiniz!

Teknik servis, üretimden kaynaklı arıza tespiti yaptığında, ürün değişimi yapılacaktır.