×

Gitarlar

Alacağım gitarda ne gibi kontroller yapılıyor?

Sitemizde gördüğünüz en uygun fiyatlı gitardan en pahalı gitara kadar tüm gitarlar kontrolden geçer.

Nedir bu kontroller?

1- Kozmetik
İlk bakılan, kozmetik kontrollerdir. Boyası, cilası ek yerleri vb. tüm görsel bakımdır. Bu kontrolü, son test'i yapacak kişiden farklı bir kişi yapmaktadır. Herhangi bir problem tespit edilmesi durumunda, özel stokta varsa yenisi kontrolden geçerek, son testi' yapacak kişiye sunulur. Özel stoklarda olmayan bir gitarsa, ertesi iş günü yenisi temin edilerek, test uygulamaları yeniden başlatılır. Bu gibi bir durumla karşılaşıldığında, tarafımızca bilgilendirilirsiniz.

Neler baz alınır?

Yeni başlangıç gitarlarındaki işçilikten kaynaklanan kozmetik görünümler sorun olarak değerlendirilmez. Gitarın çalımına etki edecek faktörler elbetteki sorun olarak değerlendirilir ve hemen hergün 1. kontrole takılıp distribütör firmaya değişime giden 1-2 gitar olur. Bu yüzden distribütör firmalar tarafından pek sevilmediğimizi de gururla söyleyebiliriz. :)

İkinci ve detaylı test yapacak kişi, kozmetik kontrolleri tekrar yapar.

2- Akort Mekanizması

Tüm gitarlar akort edilir ve ayarların yerinde olup olmadığını anlamak için bu gereklidir. Akort yapılırken de, akort mekanizması test edilmiş olur.

3- Köprü-Sap-Tel Yüksekliği
Akort sonrasında ilk bakılan ayarlardır. Genelde belli markalarda optimizasyon iyi yapılsa da farklı partilerde veya aynı gitarın ertesi günü gelen aynı modelde, iyi bir ayar yakalamak mümkün olmayabiliyor. Akort işlemi yapıldıktan sonra, köprünün gövdeye paralel olması için gövdeye vidaya bağlı yaylar ayarlanır. Sap ayarı kontrol edilir, içbükey veya dışbükey durumlarda müdahale edilir. Oran verecek olursak 10 gitardan yalnızca 1 tanesinde sap ayarına gerek duyulur. Tel yüksekliği ayar gerektiriyorsa müdahale edilir. Bunların tümü, gitar kaç perdeliyse çalınarak test edilmektedir. Tüm tellerde kromatik geçiş yapılarak, olası sorun tespit edilmeye çalışılır. Gitarın fiyatına bakılmaksızın, tüm perdelere basıldığına emin olabilirsiniz.

Entonasyon ayarı sıfır tellerle yapılması gereken bir işlem olduğundan, entonasyon ayarına bakılmaz. Ancak abartı bir durum söz konusu olduğunda kontrol insiyatif dahilinde yapılır. Entonasyon ayarı kolayca yapılacak bir uygulamadır ve bu konuda internet ortamında döküman veya video anlatım bulabilirsiniz.

Akustik ve Klasik gitarlarda, üretici firmalar tel yüksekliğini, normalden yüksek tutabilmektedir. Elektro gitar veya bas gitarda olduğu gibi mekanik bir ayar olmadığından, alt eşik bazı gitaristlere yüksek gelebilir. Aldığınız gitarın tel yüksekliği size fazla gelirse, basit bir uygulama ile tel yüksekliğini düşürebilirsiniz. Herhangi bir nalbur dükkanından kolaylıkla bulabileceğiniz, farklı kalınlıklardaki zımpara ile, alt eşiği düşüreceğiniz seviye kadar işaretleyerek, biraz sabırla çalışarak istediğiniz tel yüksekliğine düşürebilirsiniz.

Tel yüksekliğinin düşük olması durumunda da sizi rahatsız edecek cızlamalar olabilir, eşiğin altına yükseltici bir parça koyarak bu sorunu da çözebilirsiniz.

4- Elektronik Donanım
Ses, ton, manyetik seçme anahtarı, coiltap, manyetikler, EQ daki tüm kontroller varsa dahili akort aleti vb. tüm elektronik donanım test edilir.

- Benim aldığım gitar çok üst model test etmeyin!

derseniz, yine de test ediyoruz.

"Japon Ibanez, American Fender" bir çok gitaristin, bu marka ve bu fiyattaki gitarda sorun olmaz diyeceği gitarlarda dahi sorun tespiti firmamız tarafından yapılmıştır ve bu ön testler sayesinde, gitarı teslim aldığınızda kötü sürprizle karşılaşmanızı önlemeye çalıştığımızı bilmenizi isteriz.

 

Aldığım gitar akortlu mu gelecek?

Gitarınız test edildiği zaman zaten akortlanmaktadır. Ancak size ulaştığında, taşıma esnasındaki sarsıntıdan ve ısı değişiminden ötürü, akordu bozuk olarak size ulaşabilir.

Akort aletiniz yoksa, internet üzerinden bulacağınız bir akort aleti programı ile gitarınızın akordunu yapmanız mümkün olacak.

Sitemizdeki akort aletlerini incelemek için tıklayınız.
Bilgisayarınızda kullanmak için örnek bir Akort Aleti için tıklayınız.

Nasıl akort yapabilirim?

Tüm notaların sembolleri;

Do == C
Re == D
Mi == E
Fa == F
Sol == G
La == A
Si == B

Gitarınızdaki 6 telin yukarıdan aşağıya akortlanacak nota sırası;

E = Mi
A = La
D = Re
G = Sol
B = Si
e = mi

Ancak akordunuzu yaparken ara sesleri de gösterebilir, fazla gerip telleri koparma riski var buna dikkat etmelisiniz...

Örneğin;

En üst tel Mi ve "E" ile ifade edilmiştir.

Bu teli akortlarken, mevcut akort eğer "D" ise sıkmamız gerekecektir. Sırasıyla ekranda "D" "D#" ve son olarak da "E" notasını görmeliyiz.

"E" ye geldiğimizde ibre "0" olmalıdır. Bu "0" değerini tüm telleri akortlarken görmeliyiz. Akort aletiniz ışık sistemiyle çalışıyorsa, ışığın yeşil olmasına dikkat etmeliyiz. Sağa doğru ok işareti teli gevşetmemiz gerektiğini, sola doğru ok işareti ise, teli sıkmamız gerektiğini gösteriz.

Eğer en üst teli çaldığımızda "G" , "F" "F#" gibi bir değer görüyorsak, o zaman akordumuzu gevşetmemiz gerekecektir.

Eğer telimiz çok çok gevşekse, sıkmamız da gerekebilir! Bu akordumuzun henüz 1 oktav geride olduğu durumlardadır. Bunu anlamanın en kolay yolu da tele dokunarak, telin sertlik derecesini hissetmeye çalışarak, herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını anlamaya çalışmak olacaktır.

Hemen tüm akort aletleri aynı mantıkla çalışır. Dolayısıyla bu açıklamalar hepsine referans teşkil eder.

Alacağım gitarın sap ayarı yapılarak mı gönderiliyor?

Kargoya verilmeden önce, tüm gitarların ayarları kontrol edilir. Herhangi bir problemle karşılaşılması durumunda, yenisi ile değiştirilerek testlerimizi geçtiği taktirde kargoya verilir.

Tüm gitarların sap ve tel yüksekliği ayarı, üretici firma tarafından zaten yapılmaktadır. Biz sadece problem teşkil edecek bir durum var mı diye kontrol ederiz, ufak tefek ayarlar gerektiriyorsa biz müdahale ederiz. Ciddi problemlere işaret eden durumlar varsa, o gitara hiçbir müdahalemiz zaten olmaz. İlerde yaşanabilecek sorunlar düşünüldüğünde, yenisi ile değiştirmek hem bizim hem de sizin için daha akıllıca olacaktır. Bu yüzden, firmamızın uyguladığı prosedür de bu yöndedir.

Yukarıda, gitarınızın kargoya verilmeden önce, tarafımızca kontrol edildiğinden bahsettik. Gitarınızı çok iyi bir ayarla size göndermiş olsak dahi, yaşadığınız yerin iklimsel koşullarından ötürü, ayarın değişmesi oldukça doğal sayılabilecek bir durumdur.

Ayar gerektirebilecek sebepler;

- Alacağınız gitarın yeni ve daha önce kullanılmamış olması.

- Kullanılan malzemenin organik ve çevre koşullarına göre değişiklik gösterebilme özellikte olması.

- Çalındıkça ve zaman geçtikçe gitarın ayarlarının değişebilmesi.

Bu ayarın en iyi yapılacağı yer de aslında yaşadığınız yer olacaktır.

Gitarınızı aldıktan bir süre sonra ayar gerektirirse, bize gönderebilirsiniz. Bu yüzden taşıma kutusunu atmamanızı öneririz. Bu tür ayarlar firmamızca ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Aşağıdaki bağlantılardandan konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

https://www.mygitar.com/forum/forum/ana-basliklarimiz/lutiye-tamir-bakim-enstruman-yapimi/15861-truss-rod-sap-ayarä±?t=18613
https://www.turkrock.com
https://www.youtube.com/watch?v=rFaeHse5pdo
https://www.uzmantv.com/elektrogitarda-sap-ayari-nasil-yapilir

 

Gitar alacağım, kutu içeriği nedir?

Kutu içeriği genelde yalnızca gitardır diyebiliriz. Başlangıç gitarlarının içerisinden jack-kablo çıkabilir. Ancak bu kabloya güvenip sahneye vs. çıkmanızı önermeyiz. Oldukça alt kalite bir üründür. Bunun dışında, gitarınızın köprü, üst eşik kilit, sap ayarı vb. alyan ayarları varsa, kutu içeriğinden ilgili alyan anahtarları çıkar. Gitarınız tremololu bir köprüye sahipse, kutu içeriğinden tremolo kolu elbetteki çıkmaktadır. Test aşamasında bunlar da tarafımızca kontrol edilmektedir. Kılıf, askı vb. aksesuarlar opsiyoneldir ve genelde ürün detay sayfasında bu bilgiye yer verilir. Bazı gitarlarda kılıf ve pena hediyesi tarafımızca verilmektedir. Ürünü sepetinize eklediğinizde, varsa hediyeleri de sepetinize eklenecektir.

Gitara yeni başlıyorum, hangi gitarı tavsiye edersiniz?

Birçok müzik türüne göre, birçok markanın gitarlarını sitemizde satışa sunuyoruz. Bu konuya tam olarak yanıt vermek mümkün değil. İhtiyaçlar ve beğeni kişiden kişiye değişebiliyor. Farklı ekipmanlarla çok başarılı ve gitarın türü dışında amaçlara yönelip sonuç almak mümkün olabilir. Kafanızda birçok soru varsa ki olması da gayet doğal, başlangıç seviyesinde çok satan ve ilerde elinizden çıkarabileceğiniz gitarlar satın almanızı öneririz.

Çok satan gitarları nasıl tespit edebilirim?

Herhangi bir gitar kategorisine bakarken, sayfanın alt bölümünde çok satan modelleri görebilirsiniz.
 
Belli bir özelliğe göre gitar bakıyorsanız, filtreleme yaparak özelliklerine göre listeleme yapabilirsiniz.

Ürün detay sayfamızdaki, "Mini Forum", "Yorumlar" ve "Örnek Ses Kayıtları" bölümünde gitarlar hakkındaki yorumları okuyabilir ve ses örneklerini dinleyebilirsiniz. Müzik forumlarını araştırabilirsiniz.

Örnek Müzik Forumları
mygitar.com
turkrock.com

Yapacağınız müzik türüne göre, almanız gereken gitar konusunda yardımcı olabilsek de, direk "Şu gitarı al" şeklinde tavsiyede bulunamıyoruz.

İlgilendiğim gitarın mp3 kaydı yok yükler misiniz?

Kayıtları biz hazırlamıyoruz, mp3 kayıtları, sitemizden alışveriş yapan müşterilerimiz tarafından gönderilmektedir.

Sitemizden satın aldığınız ürünlerin, mp3 kayıtlarını gönderebilirsiniz. Kullanıcı bilgilerinizle sitemize giriş yaptıktan sonra, bizden almış olduğunuz ürünlerin detay sayfasında size özel, mp3 yükleme alanı ile karşılaşacaksınız. Yapmış olduğunuz kayıtla birlikte, kayıtta kullandığınız ekipmanı da bize bildirebilir ve müzik aletlerinin ses kayıtlarında, geniş bir veritabanına ulaşmamıza katkıda bulunabilirsiniz. Göndermiş olduğunuz kayıt, onaylanıp sitemize eklendiğinde, %1 ekstra alışveriş indirimi de hediyemiz...

Almak istediğim gitarda daha fazla renk seçeneği olamaz mı?

Öncelikle üretici firmanın web sayfasındaki mevcut renk opsiyonlarına bakmalısınız. Yani istediğiniz rengin üretiminin olması gerekiyor. Üretimi olsa dahi, distribütör firma getirmeyi tercih etmemiş olabilir. Örneğin Amerikan bir Fender gitar'ın onlarca renk seçeneği olabiliyor. Hatta farklı klavye seçenekleri var. Distribütör firmalar üst model gitarları zaten oldukça az getiriyor. Örneğin getireceği partide, Amerikan bir model için 3 adet sınırlaması koyarsa ve o gitarın 10 dan fazla renk ve klavye opsiyonu varsa, tümünün stoklarının açılması mümkün olmuyor. Distribütör firmaların istediği opsiyonlar, üretici firmaların ana depo stoklarında yoksa, alternatif renkler gönderiliyor. Hangi renklerin geleceği de önceden maalesef belli olmuyor.

Renk opsiyonlarındaki fiyat farklılıkları neden kaynaklanıyor?

  • Boyama tekniğinden ötürü üretim maliyetleri farklılık gösterebilir. Örneğin tamamen siyah bir gitarla, 3-tone Sunburst rengindeki bir gitarın üretim maliyeti farklı olabiliyor. Çeşitli markalar bunu fiyatlarına yansıtmasa da, bazı markalarda bu renk opsiyonları farklı fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Bu tip fiyat farklılıkları üretici firmadan kaynaklanmaktadır.
  • Distribütör firmaların depo stoklarında, bir renkten fazlaca kalmışsa; örneğin siyah renk seçeneği son 5 adet kalırken, sarı renk opsiyonunda 50 gibi bir stok varsa, distribütör firma stok eritmek ve sarı rengin satışını arttırmak için, fiyat indirimine gidebilir.
  • Üründe yapılan çeşitli modifikasyonlardan ötürü oluşan fiyat farklılıları; modifiye öncesi ve distribütör stoklarında kalan ürün fiyatı daha düşük iken, yeni model seçeneklerinde fiyat farklılığı olabilmektedir. Bu tür değişikliklerde, ürün detay sayfasında gerekli açıklamaya yer verilir.

Solak gitarlar neden bu kadar sınırlı?

Gitar kategorilerinde "solak" alt kategorisini başlatan ilk firmayız diyebiliriz. Üretici firmalar, yeni model alternatifler ürettiğinde ve bu gitarlar distribütörler tarafından ülkemize geldiğinde, ayrı bir mutluluk yaşadığımızı bilmenizi isteriz. Temennimiz alternatiflerin artması yönünde elbette ki.

Akustik veya Klasik gitarlarda solak meselesi

Elektro olmayan klasik ve akustik gitarlarda ya da kesik kasa değilse, küçük bir uygulama ile solak model'e çevrilebilir. Eşikleri ters çevirmek en basit uygulamadır ancak çok sağlıklı olmaz. Gitarın orijinal bir solak olması için, tamamen yeni bir alt ve üst eşik yapılmasını isterseniz, aşağıdaki lutiyelerden biriyle iletişime geçmenizi öneririz.

Lutiye, Rıfat Türen;
Tel: 0212 243 20 78

Lutiye, Yüksel Ustaoğlu
Tel: 0212 243 08 92

Lutiye, Murat Sezen

Luiye, Ekrem Özkarpat

Almak istediğim gitarın üretim yeri yazmıyor.

Hiçbir üretici firma web sitesinde gitarların üretim yerlerine yer vermiyor. Bu bilgileri Dünya'da bir ilk olarak kendimiz güncelliyor ve sizlere sunuyoruz. Güncellemelerin çoğu, satışı yapılan gitarların, test aşamasındaki kontrolleri sırasında yapılmaktadır. Eğer ürün sayfasında bu bilgilere yer verilmemişse, gitarın satışı yapılmamıştır veya bu konuda distribütör firma kesin bir bilgi veremiyordur.

Almak istediğim gitarın kendi sistemimde nasıl duyulacağını merak ediyorum, ne yapabilirim?

Aşağıda örnek verdiğimiz videonun ham kayıdını ayrıca yaptık...

Örnek Video;
https://www.youtube.com/watch?v=xVBaBbKV5NA

Örnek Ham Kayıt;
https://soundcloud.com/mydukkan/ibanez-grg170dx-ham-kayit

Bu ham kayıdı kullanarak, kendi sisteminizde (Amfi, analog pedal, prosesör vb.) ilgili gitarın nasıl duyulacağını aşağıdaki makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.
https://okul.mydukkan.com/2013/05/27/reamping/Örnek Reamping;
https://soundcloud.com/mydukkan/ibanez-grg170dx-marshallmg15cd-shuresm57-reamped